2020-21 Programme

Programme details are subject to change.

March 2020

Monday 2nd March                 Projected Digital Images Competition – Round 1
Judge: Darren Pullman AFIAP, CPAGB

Monday 9th March                 Monochrome Tutorial
Presenters: Dave Harris LRPS
Monochrome Prints due in

Monday 16th March                 Monochrome Print Competition – Round 1
Judge: David Harford LRPS

Monday 23rd March                 Software Workshop
Colour Prints due in

Monday 30th March                 Colour Print Competition – Round 1
Judge: Steve Lawrenson ARPS, APAGB

April 2020

Monday 6th April                     Composite Tips and Tricks
Presenter: Janine Ball ARPS, DPAGB, BPE3*

Monday 13th April                    No Meeting – Easter Monday

Monday 20th April                    Practical Workshop – Light Painting
Presenter: Jim Berkshire
PDIs due in

Saturday 25th April                    Finals Day – FSLPS
Trinity School, Shirley Park, Croydon, CR9 7AT

Monday 27th April                    Projected Digital Images Competition – Round 2
Judge: Paul Parkinson LRPS, CPAGB

May 2020

Monday 4th May                       Tri Competiton – SLPS Hosting
Judge: Clive Tanner FRPS, MPAGB, APAGB
Monochrome Prints due in

Monday 11th May                     Monochrome Print Competition – Round 2
Judge: Tony Bentley ARPS

Monday 18th May                     Evening Out
Venue: To be arranged

Monday 25th May                     No Meeting – Bank Holiday

June 2020

Monday 1st June                       Images from Practical Workshop & Evening Out
Colour Prints due in

Monday 8th June                      Colour Print Competition – Round 2
Judge: Zoe Garnham-Archer

Monday 15th June                    Member’s Evening
PDIs due in

Monday 22nd June                   Projected Digital Images Competition – Round 3
Judge: Gerald Kitiyakara LRPS

* * * * Summer Break * * * *

September 2020

Monday 14th September          Images from the Summer
Monochrome Prints due in

Monday 21st September           Monochrome Print Competition – Round 3
Judge: Gill Peachey LRPS

Monday 28th September          Practical Workshop
PDIs for JRCT due in

October 2020

Monday 5th October                JRCT – The Urban World

Monday 12th October                Back to Basics
Presenter: Andy Smith LRPS, CPAGB

Monday 19th October                JRCT – The Natural World

Monday 26th October                Panels & Textures Workshop
Presenter: Pat Couder CPAGB, BPE1*
Colour Prints due in

November 2020

Monday 2nd November               Colour Print Competition – Round 3
Judge: John Nathan ARPS

Tuesday 3rd November               FSLPS – Inter Club Projected Images Competition
Venue: Old Coulsdon CC, Old Coulsdon Congregational Church, Canon’s Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Judge: Martin Faiers
Clubs Competing: Bromley, Croydon, Greenwood, Mitcham, Old Coulsdon, South London

Monday 9th November               Software Workshop
PDIs due in

Monday 16th November               Projected Digital Images Competition – Round 4
Judge: Martin Faiers

Monday 23rd November               Panels – in House Competition
Monochrome Prints due in

Tuesday 24th November               FSLPS – Inter Club Print Competition
Venue: Orpington PS, Christ Church,Charterhouse Road, Orpington, BR6 9EP
Judge: Keith Evans FRPS, DPAGB
Clubs Competing: Beckenham, Croydon, Greenwood, Orpington, South London, Aperture Woolwich

Monday 30th November               Monochrome Print Competition – Round 4
Judge: Ian Brash CPAGB, BPE2*
PDIs for Evershed (London Life) due in

December 2020

Monday 7th December               Evershed (London Life) and Wilson Cup (Flickr)
Judge: Keith Evans FRPS, DPAGB

Monday 14th December               Christmas Social

* * * * Christmas & New Year Break * * * *

January 2021

Monday 4th January                  No meeting
Colour Prints due in

Monday 11th January               Colour Print Competition – Round 4
Judge: Robin Harmsworth

Monday 18th January               Street Photography
Presenter: Peter Crane ARPS
PDIs for Rose Bowl due in

Monday 25th January               Rose Bowl (Natural History)
Judge: Sue Green

February 2021

Monday 1st February               Creative Fun – in House Competition

Monday 8th February               Standard Finals
Judge: Andy Smith LRPS, CPAGB

Monday 15th February               Advanced Finals
Judge: Ray Bridges LRPS, CPAGB, ADPS, BPE3*

Monday 22nd February               Annual General Meeting
Members Only